x تبلیغات
آب سالم

کابوس وجود نیترات در آب شرب بروجن/ مسئولان: آب سالم است

 

کابوس وجود نیترات در آب شرب بروجن/ مسئولان: آب سالم است

ایسنا/چهارمحال و بختیاری چندین سال است که مردم شهر بروجن از وجود نیترات در آب شرب گلایه‌مند هستند و بر این باورند که متاسفانه نیترات موجود بالاتر از حد استاندارد است، اما مسئولان امر این موضوع را رد می‌کنند.

به گزارش ایسنا، چندی پیش مدیرعامل شرکت آبفای چهارمحال و بختیاری نیترات موجود در آب شرب شهر بروجن را پایین‌تر از استاندارد بیان کرد، به‌گونه‌ای که نگرانی بابت آب مصرفی وجود ندارد، اما به دنبال این موضوع، همچنان این گلایه‌مندی وجود دارد و شهروندان ادعا می‌کنند نیترات همچنان در آب شرب وجود دارد، اما توجهی به آن صورت نمی‌گیرد و مسئله‌ای رها شده است.

به دنبال این گلایه مردمی شهر بروجن، خبرنگار ایسنا به پیگیری این موضوع پرداخت تا مشخص شود نیترات موجود در آب شهر بروجن از حد استاندارد بالاتر بوده یا در حد مجاز است تا نگرانی مردم این شهر از این بابت کاسته شود.

وجود نیترات در آب شرب بروجن توسط مسئولان رد می‌شود

یکی از شهروندان بروجنی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: چندین سال است که نیترات موجود در آب شرب مردم وجود دارد و باتوجه به پیگیری‌های بسیار این مشکل برطرف نشده و همچنان وجود دارد، به طوری که به مساله‌ای فراموش شده تبدیل شده است.

به گفته مسئولان این امر صحت ندارد و روزانه آب شرب مصرفی آزمایش و رصد می‌شود.

کیفیت آب شرب توسط دانشگاه علوم‌ پزشکی رصد می‌شود

فرشاد متقی- مدیر روابط عمومی شرکت آبفای چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه کیفیت آب شرب از طریق دانشگاه علوم پزشکی به عنوان دستگاه ناظر رصد می‌شود، اظهار کرد: آب شرب مصرفی استان از طریق مراکز بهداشت شهرستانی در شهرستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی در روستاها و خانه‌های بهداشت، دائما از نظر کلرزنی و کیفیت پایش می‌شود، علاوه بر اینکه آزمایشگاه آب شرکت آبفا آزمایشات لازم را از آب شرب مصرفی مردم انجام می‌دهد، در صورتیکه در منطقه‌ای، آب شرب دارای مشکل باشد، بدون تذکر یا اخطار منبع آب را پلمب می‌شود.

 وی افزود: نیترات موجود در آب در هیچ نقطه‌ای از چهارمحال و بختیاری بالاتر از حد مجاز بالاتر نیست، زیرا اگر نیترات موجود نزدیک به حد غیرمجاز برسد، اجازه توزیع آب داده نمی‌شود، از طرفی باتوجه به اهمیت موضوع و سلامت مردم این مسئله با جدیت دنبال می‌شود.

متقی با بیان اینکه آب توزیعی در شبکه آبرسانی، از استانداردهای لازم برخوردار است، خاطرنشان کرد: از سوی شرکت آبفا، چهار چاه برای تامین آب شرب شهرستان بروجن اجاره شده است، بنابراین تا زمانی که از سوی متولیان کنترل کیفی آب و شبکه بهداشت تائیدیه لازم صورت نگیرد، هیچ چاهی وارد مدار نخواهد شد.

وضعیت نگران‌کننده آب روستایی غرب اهواز / قطعی مکرر آب روستاها

 

وضعیت نگران‌کننده آب روستایی غرب اهواز / قطعی مکرر آب روستاها

ایسنا/خوزستان رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز از وضعیت کیفی و کمی نامناسب آب شبکه توزیع روستایی ابراز نگرانی کرد.

دکتر مهران احمدی‌بلوطکی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از دلایل بروز بیماری‌های مهمی از جمله وبا، هپاتیت A، انواع اسهال و انواع بیماری‌های انگلی روده‌ای دسترسی نداشتن به آب سالم و کافی است.

وی با اشاره به نظارت و رصد مستمر کارشناسان بهداشتی بر وضعیت میکروبی و شیمیایی شبکه آبرسانی شهری و روستایی، افزود: دسترسی مردم به آب سالم و بهداشتی از ضرورت‌های زندگی است و مسئولان باید برای تامین آب بهداشتی شهروندان به ویژه در حوزه روستایی تلاش بیشتری کنند.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: آنالیز بیش از ۶۰۰ نمونه میکروبی در پنج ماهه نخست امسال در بخش روستایی غرب اهواز نشان می‌دهد مشکلاتی در شبکه توزیع آب روستایی وجود داشته است و با وجود مکاتبات و پیگیری‌های فراوان در سال ۹۹، تشکیل پرونده حقوقی و ورود مراجع قضایی در این خصوص، این وضعیت تغییر چندانی نداشته و نیاز به انجام اقدامات اصلاحی ویژه  دارد.

وی از وضعیت کیفی و کمی نامناسب آب شبکه توزیع روستایی ابراز نگرانی کرد و گفت: کلر صفر در شبکه توزیع آب، کمبود پرکلرین در تصفیه‌خانه‌ها، شکستگی‌های لوله آبرسانی در شبکه توزیع  در برخی روستاها که پس از چندین ماه رفع نشده است، افت فشار و قطعی مکرر آب در روستاهای مسیر تصفیه شکر، الباجی، دب حردان و سطامیه، کدورت بالاتر از حد استاندارد در اکثر روستاها و فرسودگی و قدیمی بودن تاسیسات و  خطوط آبرسانی مشکلات آب روستایی هستند.

احمدی‌بلوطکی با بیان اینکه حفظ کلر باقیمانده به میزان مناسب در شبکه توزیع آب از ضرورت‌ها است، افزود: نبود کلر در تاسیسات، عدم کلرزنی آب و پایدار نبودن کلر باقیمانده در آب، برای سلامتی مصرف‌کنندگان خطرناک است.

وی با اشاره به مواجهه با پاندمی کووید - ١٩، بیان کرد: یکی از راه‌های پیشگیری و مقابله با این بیماری، شستشوی مرتب دست‌ها است در حالی که در برخی روستاها شاهد قطعی مکرر آب هستیم.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: در دو سال اخیر مبارزه و مقابله با بحران بیماری کووید – ۱۹، حوزه بهداشت و درمان را بسیار خسته و فرسوده کرده است بنابراین این نیروها توان مقابله با یک اپیدمی دیگر مانند اپیدمی التور را ندارند. شرکت آب و فاضلاب متولی تامین آب سالم و بهداشتی برای مردم است و باید در این زمینه توجه بیشتری داشته باشد و با برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نسبت به رفع مشکلات شبکه آب روستایی اقدام کند.

استان قزوین از داشتن آب سالم محروم است

 
گروه استان‌ها- استاندار قزوین گفت: استان قزوین با وجود ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی متعدد خود از داشتن آب آشامیدنی سالم محروم شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، هدایت‌الله جمالی‌پور صبح امروز در نشست شورای اداری استان قزوین که با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه برگزار شد، اظهار داشت: استان قزوین با وجود ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی متعدد خود از داشتن آب آشامیدنی سالم محروم شده و البته این مشکل ناشی از عملکرد مدیران گذشته است.
استان قزوین از داشتن آب سالم محروم است
 
وی با اشاره به انتقال سهمیه آب قزوین از سد طالقان به پایتخت اضافه کرد: همین موضوع سبب محرومیت استان قزوین از آب گوارای طالقان شد و البته در سالیان اخیر تلاش‌هایی برای انتقال دوباره آب طالقان به استان به ویژه در حوزه کشاورزی انجام شده است.
 
جمالی‌پور ادامه داد: با تلاش‌های صورت‌گرفته در 2 سال اخیر انتقال آب از سد طالقان به شهرستان آبیک 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم به زودی شاهد آب‌رسانی به آبیک باشیم.
 
وی یادآور شد: البته در کنار انتقال آب به آبیک که وضعیت بحرانی دارد، انتقال آب طالقان به شهرستان قزوین و 13 شهر دیگر استان قزوین هم برنامه‌ریزی شده و اجرای این پروژه در مرحله برگزاری فراخوان مناقصه است که اگر به مرحله اجرا برسد، 14 شهر و 194 روستای استان قزوین از نعمت آب گوارای سد طالقان بهره خواهند برد.
 
 
 
استاندار قزوین در بخش دیگری از سخنانش فرسودگی ساختمان‌های اداری و سازمانی را از دیگر مشکلات استان قزوین دانست و گفت: بنا داریم در دولت سیزدهم مجوزهای لازم را از مرکز گرفته و این ساختمان‌ها را نوسازی کنیم.
 
جمالی‌پور افزود: البته در بخش نیروی انسانی هم با کمبودهایی روبه‌رو شدیم که امیدواریم با حضور قوه قضائیه هم برای ارتقای سطح ظرفیت‌های قضایی استان به ویژه در حوزه تامین ساختمان‌های دادگستری مساعدت‌های لازم انجام شود.
 
وی ادامه داد: همچنین باید شرایط بهتری برای جذب سرمایه‌گذار فراهم شود و در حوزه زراعی هم باید بهره‌برداری بهینه‌تری از آب و خاک داشته باشیم.

اتصال ۸۹۸ روستای سیستان و بلوچستان به شبکه آب شرب

 

اتصال ۸۹۸ روستای سیستان و بلوچستان به شبکه آب شرب

ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت: از ۵۵۹۴ روستای سیستان و بلوچستان، ۸۹۸ روستا طی سال ۹۹ تاکنون آبرسانی و رفع تنش شدند و شاخص بهره مندی از آب روستایی با رشد ۴.۵ درصدی به ۷۱.۵ درصد رسیده است.

به گزارش ایسنا علیرضا قاسمی ۲۲ شهریورماه تصریح کرد: در سیستان و بلوچستان ۵۸ درصد برداشت های آب برای شهرها و روستاها وابسته به منابع زیرزمینی است و از سوی دیگر ۴۲ درصد برداشت های آب وابسته به آب های سطحی است که عمده آن به هیرمند و آب های مرزی بر می گردد. استانی که از حیث منابع آبی فقیرترین استان کشور است با چالش‌های بسیاری برای تأمین آب پایدار روبروست به طوریکه بسیاری از روستاها دارای شبکه است اما در فصول گرم سال و با کاهش بارندگی‌های سالانه دچار تنش آبی می‌شوند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۸ خدمات شرکت های آب و فاضلاب در حوزه شهری و روستایی مجزا بود، اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۹ با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود و تصمیماتی که در دولت گرفته شد، یکپارچه شدن شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی با هدف تجمیع خدمات، استفاده از ظرفیت‌های مشترک برای هر دو دستگاه و ارتقای سطح خدمات به مردم وارد فاز اجرایی شد.

به گفته وی، سیستان و بلوچستان کمتر از ۳.۵ درصد جمعیت کشور را در یک پهنه ۱۱.۴ درصدی در خود جای داده است و بالغ بر ۷۰۰۰ روستا دارد که ۵۵۹۴ روستای آن کد دار و تحت پوشش خدمات آب روستایی قرار دارد.

قاسمی ادامه داد: با توجه به این مهم از همان ابتدای امر جلسات متعددی با مشاورین طرح‌ها، پیمانکاران و همکاران به منظور بررسی و تعیین تکلیف قرادادها با هدف تسریع در آبرسانی و احیای طرح‌های غیرفعال برگزار شد، این ۴۵ جلسه‌ آشنایی کامل با طرح‌ها، خاتمه بعضی از آن ها و به پیمان رفتن طرح های جایگزین را رقم زد.

انعقاد ۴۰۰ قرارداد کوچک و بزرگ برای اجرای طرح‌ها

وی اضافه کرد: در نهایت بیش از ۴۰۰ قرارداد کوچک و بزرگ در استان ظرف مدت ۶ ماه منعقد شد و توانستیم به کارها سرعت ببخشیم و اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفت.

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اذعان کرد: علیرغم اینکه سال ۹۹ با مشکلات و موانع زیادی دست به گریبان بودیم، از لحاظ مالی بدترین سال تخصیص را داشتیم و از لحاظ اقلیمی خشک‌ترین سال و گرم‌ترین سال طی ۵۲ سال گذشته را تجربه کردیم، اما موفق شدیم اقدامات بزرگی را به ثمر رسانیم.

وی افزود: طی بیش از یک سال گذشته ۳۹۸ روستا آبرسانی و ۱۱۵ هزار نفر از نعمت آب شرب سالم و پایدار بهره‌مند شدند و شاخص بهره‌مندی روستاهای استان از آب شرب ۴.۵ درصد رشد داشت، به طوری که این رشد شاخص با مجموع اقدامات ۳ الی ۴ سال شرکت آب و فاضلاب روستایی برابری می کند.

وی اضافه کرد: همچنین ۵۰۰ روستا با جمعیت ۱۱۰ هزار نفر گرفتار تنش آبی شدید بودند، به طوری که بخش اعظم روستاها به صورت تانکری آبرسانی می شد، این روستاها رفع تنش شد و در مجموع ۸۹۸ روستا با جمعیت ۲۲۵ هزار نفر آبرسانی و رفع تنش شدند که این اقدام با یاری همه مسئولان استانی و کشوری و تلاش‌های همکاران به ثمر نشست.

روش‌های تصفیه آب از گذشته تا امروز

 

روش‌های تصفیه آب از گذشته تا امروز

در طول زمان های مختلف تصفیه آب شامل روش های مختلفی می‌شد که این روش ها در طول زمان پیشرفته تر شد تا به دستگاه های تصفیه آب امروزی رسید.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، آب منبعی حیاتی برای سلامتی هر انسان است. دسترسی انسان به آب سالم و به دور از آلاینده‌های مضر فواید بسیاری از جمله کاهش احتمال ابتلاء به بیماری‌های قلب و عروق و کاهش بروز سنگ کلیه برای بدن انسان دارد. از گذشته تا کنون نکته اساسی و حیاتی برای همه مردم این بوده است که در نزدیکی آب ساکن شوند و زندگی خود را ادامه دهند. اما استفاده از آب ملزم به مقداری تصفیه و گرفتن ناخالصی‌های آن بود. در طول زمان‌های مختلف تصفیه آب شامل روش‌های مختلفی می‌شد. که این روش‌ها در طول زمان پیشرفته‌تر شد تا به دستگاه‌های تصفیه آب امروزی رسید.

تاریخچه تصفیه آب

در قرن هفدهم، با تلاش‌های فردی به نام رابرت بیکن، در ساخت فیلتر شنی برای حذف نمک از آب دریا، پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفت و تغییرات گستره‌ای در تصفیه کردن آب به وجود آمد.

در قرن هجدهم میلادی، اختراع میکروسکوپ به دانشمندان کمک کرد تا به وجود تعداد زیاد آلاینده‌های میکروسکوپی درون آب پی ببرند. برای همین کشورهای زیادی شروع به استفاده از فیلترهایی برای تصفیه نمودن آب کردند. این فیلترهای اغلب از ذغال و پشم و اسفنج ساخته می‌شدند.

در قرن نوزدهم مشخص شد که وبا می‌تواند از طریق آب از فردی به فرد دیگر منتقل شود. همچنین کلر می‌تواند آلاینده‌های موجود در آب را حذف کند. بنابراین استفاده از کلر برای تصفیه کردن آب و جلوگیری از انتقال بیشتر بیماری وبا به امری محبوب تبدیل شد.

در قرن بیستم میلادی بیشترین آگاهی‌ها و اقدامات برای تصفیه کردن آب صورت گرفت. از آن جهت که اکثر کشورها برای حداقل کیفیت آب آشامیدنی استانداردها و قوانینی را اتخاذ کردند.

سیستم تصفیه آب کنونی

امروزه در بسیاری از کشورهای تصفیه خانه‌های مجهز به وجود آمده و تا حد استاندارد و مطابق قوانین کشور، آب آشامیدنی را تصفیه می‌کنند. اما نکته قابل تأمل این است که آب تصفیه شده شهری هنوز هم دارای مقدار زیادی املاح و آلاینده مضر برای بدن انسان است. اینجاست که نیاز به دستگاه تصفیه آب امری ضروری به نظر می‌رسد.

دستگاه‌های تصفیه آب موجود در ایران اغلب از سیستم اسمز معکوس استفاده می‌کنند. اسمز معکوس یا Reverse osmosis برای تصفیه کردن آب و پاکسازی آن از مواد مضر، از فشار بر روی مولکول‌های آب استفاده کرده و آن را از یک غشای نیمه تراوا رد می‌کند. در طی این فرآیند، آلاینده‌های مضر محلول در آب پاکسازی می‌شوند منجر خوش طعم شدن و رفع بوی بد آب خواهد شد.

از مشخصه‌های بارز و مهم دستگاه‌های تصفیه آب که با سیستم اسمز معکوس کار می‌کنند، دارا بودن فیلتر ممبران و همچنین پمپ و مخزن ذخیره می‌باشد.

انواع دستگاه‌های تصفیه آب

برای تهیه دستگاه تصفیه آب مناسب شاید بهتر باشد تا با انواع آن آشنا شوید. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به طور کلی به دو نوع اینلاین و هوزینگی تقسیم می‌شوند. از نظر فنی این دو نوع دستگاه، در فیلترهای سه مرحله اول با یکدیگر تفاوت دارند؛ اما به طور کلی این دستگاه‌ها عملکرد یکسانی برای تصفیه آب طی می‌کنند. دستگاه‌های تصفیه آب اینلاین به دلیل کوچک‌تر بودن و همچنین فیلترهای بهداشتی‌تر دارای محبوبیت بیشتری هستند.

چشمه کانی گراوان

  

درباره چشمه کانی گراوان

درباره چشمه کانی گراوان

طبیعت گردی امروزه یکی از مهمترین روش های سفر به حساب می آید که افراد زیادی را مجذوب خود کرده است. که دلیل این موضوع را می توان در زندگی شهری و مدرن امروزی جستجو کرد. افراد به علت مشغله فراوان و همچنین به خاطر استرس های روزانه نیاز به محلی دارند که زمانی را به دور از شلوغی بگذرانند و  تمدد اعصاب داشته باشند. یکی از این مکان ها چشمه های طبیعی هستند که به سبب وجودشان اطراف خود را سرشار از سرسبزی می کنند. چشمه کانی گراوان شهرستان سردشت را می توان در لیست محل های قرار داد که سالانه میزبان مهمانان بسیاری است. این چشمه در 2 کیلومتری شهر ربط واقع شده و از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است، به جرأت می توان گفت که این چشمه در وع خود منحصر به فرد است و مانند آن را ندرت می توان یافت. کانی گراوان از چشمه‌های غنی آب‌ معدنی به شمار می رود که میزان املاح محلول در آب آن بالغ ‌بر یک گرم در لیتر می شود. البته باید این نکته را توضیح داد  که آب آن بسیار شور است و قابل آشامیدن نیست. این چشمه در جوار روستایی با نام کانی گویز در جنوب شرقی حوضه زاب واقع شده است و خواص درمانی بسیاری دارد و می‌توان آن را در دسته چشمه‌ های آب‌ معدنی گازدار قرار داد که در امور مربوط به زیبایی و پوست به کار می رود.

 

راه های دسترسی به چشمه

برای اینکه بتوانید از این محوطه و چشمه دیدن کنید باید به شهرستان سردشت سفر کنید و برای این سفر تنها  کافی است که بلیط اتوبوس سردشت را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این شهرستان برسانید. این چشمه در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر سردشت واقع شده است و می توانید با خودرو شخصی و یا تاکسی از مبدا این شهر خود را به این محل برسانید.

https://mrbilit.com/mag/kany-geravan-spring/

 

دستگاه تصفیه آب خانگی تجمل یا ضرورت

 

در این مقاله قصد داریم درباره این موضوع صحبت کنیم که آیا فراهم نمودن یک دستگاه تصفیه آب خانگی برای استفاده در منزل ضرورت دارد یا این کار یه تجمل گرایی ویا یک کار بیهوده وتحمیل هزینه ای اضافه بر خانواده است. همچنین می خواهیم به پرسش هایی اساسی در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی پاسخ دهیم پرسشهایی از قبیل :


  مگر سازمان آب اقدام به تصفیه آب نمی کند
  سازمان آب از چه روشی برای تصفیه آب استفاده می کند
  احتمال وجود چه آلودگی هایی در آب لوله کشی وجود دارد
  چه نیازی به تصفیه دوباره آب توسط دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد
  دستگاه تصفیه آب خانگی از چه شیوه ای برای تصفیه آب استفاده می نماید
  دستگاه تصفیه آب خانگی توانایی حذف چه نوع آلاینده هایی را دارددستگاه تصفیه آب خانگی ضرورت

ضرورت نیاز به دستگاه تصفیه آب خانگی


 

برای پاسخ به پرسش های مطرح شده در ابتدا باید گفت که سازمان آب و فاضلاب اقدام به تصفیه آب می نماید و آب هایی که به صورت لوله کشی در منازل ما قرار دارد توسط این سازمان تصفیه شده اند اما آب تصفیه شده توسط سازمان آب به این شیوه است که ابتدا به صورت فیزیکی اقدام به جدا سازی ذرات معلق و جامد به وسیله صافی ها و آشغالگیر ها می نماید. در مرحله بعد با اضافه نمودن کلر به آب باعث حذف میکروب ها، باکتری ها و انگل ها از آب شده و آب را به این صورت تصفیه می نمایند.

میزان کلر اضافه شده به آب معمولا مقداری بیش از میزانی است که باید به آب افزوده شود دلیل این کار این است که اگر در مسیر انتقال آب از تصفیه خانه ها  به منازل  آلاینده ای در مسیر انتقال وجود داشته باشد توسط این میزان کلر اضافه ازبین رفته و آب تصفیه گردد و در غیر این صورت کلر اضافه شده در آب باقی می ماند که در قسمت مربوط به مضرات کلر به آن اشاره نموده ایم.

حال با توجه به مطالب بیان شده به این پرسش ها باید پاسخ داده شود که بعد از تصفیه آب توسط سازمان آب چه نیازی به تصفیه دوباره آب توسط دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد.ضرورت نیاز به دستگاه تصفیه آب خانگی

تصفیه خانه جهت تصفیه آب


 

در پاسخ به این پرسش باید این را بیان کرد که درست است سازمان آب با روش ذکر شده اقدام به تصفیه آب می نماید و آب خروجی در این روش شفاف و زلال می باشد اما این آب هنوز از نظر املاح (مواد معدنی)، سختی و سنگینی برای مصرف مناسب نمی باشد زیرا با جدا سازی و اضافه نمودن کلر هیچ تغییری در میزان مواد معدنی و سختی آب و نیز از بین بردن ناخالصی محلول در آب مانند نیترات و نیتریت و نیز دیگر آلاینده ها حاصل نمی گردد.

از آنجا که بیشتر مصرف آب در منازل برای بخش های مختلف از جمله شستشوی لباس و ظروف، استحمام، آبیاری گل و گیاه و ... بوده و میزان مصرف آب برای هر فرد تقریبا معادل با 600 لیتر در شبانه روز می باشد و تنها کمتر از 3 لیتر برای مصرف آشامیدن می باشد در نتیجه استفاده از روش های نوین تصفیه آب در تصفیه خانه های شهری ضرورت ندارد و نیز  به خاطر هزینه بالایی که روش های نوین تصفیه آب برای تصفیه نمودن آب دارند  از جمله تصفیه آب به روش  اسمز معکوس (Ro)  استفاده نمی شود .
میزان مصرف آب برای هر بخش در منزل و جهت آشامیدن تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) که یکی از بهترین و کامل ترین شیوه های نوین تصفیه آب می باشد با عبور آب از یک غشاء (ممبران) و حذف آلاینده های مختلف در چندین مرحله و جدا سازی آلاینده های فیزیکی با اندازه بسیار کوچک به اندازه های 5 میکرون اقدام به تصفیه کامل آب از نیترات و نیتریت، کلر  می نماید. برای آشنایی کامل با این روش می توانید بخش مربوط به تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) را مورد مطالعه قرار دهید.

حال با توجه به مواردی که ذکر شد اهمیت وجود دستگاهای تصفیه آب در خانه برای داشتن آب پاک و سالم و استفاده از آن برای مصارفی مانند نوشیدن آب، چای، قهوه، شستشوی سبزیجات و پخت غذا روشن می گردد.

دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس (RO) توانایی حذف بیش از 2100 نوع مواد آلوده کننده آب که برای سلامتی انسان مضر هستند را دارا می باشد. که در بخش دلایل نیاز به دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت کامل ذکر نموده ایم.

روش های حذف کلر از آب آشامیدنی

 

 

همانطور که دانستیم برای ضد عفونی و گند زدایی آب آشامیدنی از روش تزریق کلر در آب استفاده میشود که به دلیل در دسترس بودن کلر و هزینه پایین آن  این روش متداول می باشد.

از آنجا که مقداری از این کلر در مرحله پایانی یعنی در زمان مصرف آب آشامیدنی در داخل آب باقی می ماند در دراز مدت کلر باقی مانده در آب باعث ایجاد بیماری هایی می شود که در مطلب مربوط به مضرات کلر به آن اشاره نمودیم.

در این جا قصد داریم روشهای حذف کلر از آب آشامیدنی یا تصفیه آب از وجود کلر را بیان کنیم تا از بیماری های ناشی از مصرف کلر در دراز مدت جلوگیری نماییم
حذف کلر، دستگاه تصفیه آب، دستگاه تصفیه آب خانگی، تصفیه آب خانگی

جوشاندن آب

اولین روشی که خیلی ها برای تصفیه آب از آن استفاده می نمایند تصفیه آب به شیوه جوشاندن آب می باشد که با این کار قصد دارند املاح و میکروب های داخل آب را از بین برده و آب را با جوشاندن تصفیه نمایند این شیوه در گذشته جهت تصفیه آب بسیار متداول بود اما باید توجه نمود در روش تصفیه آب با حرارت ( جوشاندن آب آشامیدنی) کلر موجود آب آشامیدنی حذف نخواهد شد.

میدانیم تصفیه آب به روش جوشاندن هزینه بر می باشد و برای تصفیه آب مقرون به صرفه نخواهد بود همچنین زمان زیادی در این شیوه تصفیه آب اتلاف می شود که در روش های تصفیه آب خانگی به طور مفصل به آن اشاره شده است.حذف کلر از آب آشامیدنی با استفاده از آب لیمو

روشی کاربردی برای حذف کلر اضافه کردن آبلیمو در آب آشامیدنی  می باشد. در شیوه از بین بردن کلر با آبلیمو به ازای هر یک لیتر آب سه قطره آبلیمو به آن اضافه می نماییم ، به خاطر خاصیت موجود در آبلیمو پس از اضافه شدن به آب باعث حذف کلر آب می شود.

در این شیوه کلر از آب حذف می شود اما در صورت وجود املاح مضر دیگر در آب این شیوه نمی تواند کارآمد باشد.حذف کلر با در ارتباط قرار دادن آن با محیط

روشی دیگر برای حذف کلر قرار دادن آب در فضای آزاد می باشد که به این طریق کلر با هوا ترکیب شده از بین می رود در نتیجه کلر از آّب حذف می شود در این شیوه برای مدتی بسته به حجم آن باید آب را در محیط قرار داد.

آن چه از این روش پیداست عدم اطمینان از حذف کلر آب و نیز اتلاف زیاد زمان می باشد.

حذف کلر با استفاده از شیوه های فوق هیچکدام قابل اطمینان و مکفی نمی باشد و نیز املاح مضر دیگری را که احتمال وجود آن در آب آشامیدنی می باشد را حذف نمی کنند.


 


حذف کلر با دستگاه تصفیه آب

حذف کلر با استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به این صورت است می باشد که دستگاه تصفیه آب خانگی تمام املاح آب از جمله کلر را حذف و آب سالم و بهداشتی در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

در حذف کلر با دستگاه تصفیه آب به روشهای مختلفی از جمله استفاده از روش کربن فعال(Active Carbon) ، فیلتراسیون (UF) و اسمز معکوس (RO) می باشد، که این سه روش قادر به حذف تمام ناخالصی موجود در آب، حذف کلر ،حذف املاح و میکروب های موجود در آب مانند انواع باکتری ها، نیترات، نیتریت و همچنین رنگ و طعم آب می باشد.
البته برای حذف کلر با دستگاه تصفیه آب کیفیت دستگاه و فیلتر های آن نقشی کلیدی دارند که باید به آن توجه نمود.

روش اسمز معموس (RO) امروزه از مدرن ترین های روش تصفیه آب می باشد که در جهان مورد استفاده قرار گرفته است. برای آشنایی از شیوه کار دستگاه تصفیه آب خانگی می توانید اینجا کلیک نمایید.

4 گام تا داشتن آب آشامیدنی سالم

 4 گام برای داشتن آب آشامیدنی سالم : بیش از نیمی از بدن ما را آب تشکیل می دهد. آبی که می نوشیم به تمام اعضای بدن برای فعالیت و زنده نگه داشتن کمک می کند. بدن انسان به طور میانگین به روزانه هشت تا ده لیوان آب نیاز دارد. اما آبی که وارد بدن می شود نیز باید از لحاظ کیفیت مواد معدنی و همچنین بدون آلدگی بدون استاندارد باشد. در این مطلب قصد درایم تا شما را با 4 خاصیت که آب آشامیدنی سالم باید داشته باشند آشنا کنیم:

آب آشامیدنی سالم دارای چهار ویژگی است که آن را از آب های آلوده و سطحی  جدا می کند. برای آب آشامیدنی سالم باید این چهار ویژگی را داشته باشد که به طور مفصل در مورد تک تک آنها بحث خواهیم کرد.
 
4 گام برای داشتن آب آشامیدنی سالم / خرید آب قلیایی لوکساب
 
♦ پاک شده از آلودگی های مضر
از جمله کلر، فلوراید، آلودگی های دارویی، فلزات (جیوه، برومید، سرب، آرسنیک)، مواد شیمیایی، باکتری ها و موارد دیگر.
 
♦ با مواد معدنی طبیعی تکمیل شده است
سیستم های فیلتر آب این مواد معدنی را از آب حذف می کنند؛ بنابراین کانی سازی مجدد برای اطمینان از وجود مواد معدنی طبیعی وجود دارد. در واقع مصرف آب معدنی می تواند مواد معدنی را به استخوان ها و دندان ها برساند.
 
PH ♦
سیستم بهداشتی مطلوب، سیستم های فیلتر آب و آلاینده ها معمولا آب اسیدی را هستند . بنابراین آب که مینوشیم باید حداقل تعادل ph  را داشته باشد.
 
♦ طعم ومزه طبیعی آب
گنجاندن برخی از مواد معدنی در آب برای حصول اطمینان از هیدراتاسیون مناسب ضروری است – اما نباید طعم و مزه واقعی آب تغییر کند.
 
4 گام برای داشتن آب آشامیدنی سالم / آب قلیایی لوکساب
 
حذف آلاینده های سمی و مضر از آب
اطمینان حاصل کنید که آب تمیز است. مرحله اول برای آب سالم این است که اطمینان حاصل شود که آب تمیز است که شامل حذف آلاینده های سمی و مضر موجود در آب است. فیلتر کردن چند مرحلهای لازم است تا اطمینان حاصل شود که آلاینده ها موجود در آب حذف شوند.
 
≈ فیلتر کردن رسوب - حذف سیلت، خاک، رسوب
 
≈ فیلتر کردن کربن - حذف کلر و مواد شیمیایی
 
≈ فیلتر غشایی - حذف آلاینده های کوچک - باکتری ها، داروها، فلزات
 
آب آشامیدنی تمیز برای تمام عملکرد بدن ، از جمله پوست و ارگانیزم، تعادل سیستم ایمنی، تنفس و ترمیم سلولی، حذف زباله و طول عمر مناسب و ضروری است.
 
هدف اولیه از نوشیدن آب سالم درون بدن انتقال مواد مغذی به سلول ها و سپس حمل مواد ضایعات به سیستم تخلیه است. این برای حفظ تعادل بحرانی مورد نیاز برای حمایت از زندگی ضروری است. با این وجود این سیستم، با چندگانگی وابستگی ها ، می تواند به شدت تحت تأثیر معایبی از سموم شیمیایی مانند کلر قرار گیرد.
 
مواد معدنی طبیعی را در آب بگنجانید
مرحله دوم برای آب سالم، افزودن مواد معدنی طبیعی در آب است.
 
آب به طور طبیعی دارای مواد معدنی مفید است: کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم
 
سطوح مواد معدنی طبیعی به دلیل روند لوله کشی و توزیع، از تماس با آلودگی و از آب که از مواد معدنی طبیعی در رودخانه ها و جریانها گرفته شده است، در آب کاهش می یابد.
 
►نکته کلیدی برای ایجاد "آب سالم" از بین بردن آلودگی ها در عین حالی که برای حفظ مواد معدنی سودمند در اب می کوشیم.
 
مقادیر بالاتری از مواد معدنی در آب آشامیدنی باعث کاهش بیماری قلبی و مرگ و میر سرطان می شود
 
به گفته دکتر جان Sorenson، یکی از مقامات برتر در متابولیسم مواد معدنی، "مواد معدنی در آب آشامیدنی به راحتی و جذب بهتری از مواد معدنی از مواد غذایی دارد."
 
آب آشامیدنی با مقادیر بالایی از مواد معدنی باعث کاهش بیماری قلبی و مرگ و میر سرطان می شود.
 
آب آشامیدنی در 100 شهر بزرگ ایالات متحده امریکا به میزان 10 تا 25 درصد کاهش میزان مرگ و میر ناشی از سرطان کمک کرده است .دلیل آن هم استفاده از آب آشامیدنی که دارای سطح معینی از مواد معدنی بوده و آب قلیای در این شهر ها به وفور مصرف شده است.
 
4 گام برای داشتن آب آشامیدنی سالم / خرید آب قلیایی لوکساب
 
آلکالین PH متعادل کننده ( آب قلیایی )
مرحله سوم برای آب سالم این است که اطمینان حاصل شود که PH به یک سطح قلیایی سالم متعادل شده است.
 
 ≈ pH قلیایی سالم برای آب آشامیدنی بین 7.5 و 9.5 است.
 
آب قلیایی به خنثی کردن اسیدهای ذخیره شده کمک می کند و از ورود سموم به بدن جلوگیری می کند
 
آب قلیایی یونیزه می تواند بدن را در حفظ PH ایده آل کند که بعضی معتقد هستند که به مقاومت در برابر بیماری کمک می کند و روند پیری را کند می کند. همچنین نظرات دانشمندان و پزشکان درباره مصرف آب قلیایی بسیار مثبت ارزیابی شده است.
 
نشانه های عدم تعادل pH:
♦ کم انرژی – خستگی
 
♦ اضافه وزن
 
♦ هضم ضعیف
 
♦ درد ها مفصلی و ماهیچه ای
 
♦ و سایر اختلالات جدی دیگر
 
تحقیقات متعددی نشان داده است که مواد شیمیایی سرطان زا در سطوح، آبهای زیرزمینی و آب آشامیدنی شهری مورد استفاده قرار گرفته ، وجود دارد. با این حال، اغلب این خطرات نادیده گرفته می شود. خواص سودمند در آب قلیایی این است که می تواند ما را از بیماری هایی مانند سرطان ها – به خاطر داشتن مواد معدنی طبیعی و pH قلیایی محافظت کند.
 
آب حاوی مواد معدنی طبیعی و PH قلیایی با مرگ و میر کمتر از بیماری های قلبی و سرطان و سلامت کلی همراه است. آب قلیایی در 100 شهر بزرگ ایالات متحده امریکا به میزان 10 تا 25 درصد کاهش میزان مرگ و میر ناشی از سرطان کمک کرده است . PH آب مورد مصرف در این شهرها بالای 7 برآورد شده است.
 
4 گام برای داشتن آب آشامیدنی سالم / آب قلیایی را از کجا تهیه کنیم. آب قلیایی لوکساب
 
داشتن طعم واقعی آب
مرحله چهارم برای آب سالم این است که اطمینان حاصل شود که آب دارای طعم طبیعی خود است.
 
♦ بدن انسان شامل 70٪ آب است
 
♦ مغز انسان شامل 85٪ آب است
 
♦ هیدراسیون مناسب برای بدن سالم ضروری است
 
♦ هیدراتاسیون مناسب با آب مزه ای عالی از کیفیت آب بهاری بیشتر است
 
اگر می خواهید آب آشامیدنی سالم با طعم و مزه طبیعی آن را که هم مواد معدنی آن بالا باشد هم قلیایی باشد ، تهیه کنید با ما تماس بگیرید ، ما خوشحال خواهیم شد تا به شما کمک کنیم.
 
 

چه زمانی باید فیلترهای دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؟

 

علائمی که نشان می‌دهد فیلتر باید تعویض شود

 

اگر متوجه شدید که آب به دست آمده از دستگاه طعم و بوی نامطبوعی به خود گرفته است، به احتمال زیاد زمان تعویض فیلتر آب فرا رسیده است. همچنین ممکن است فشار آب به تدریج کاهش یابد، که این امر نیز نیاز به فیلتر جدید را نشان می‌دهد چرا که فیلترهای قدیمی مسدود شده‌اند. شما همیشه می‌توانید از نشانه‌های بصری (واقع در فیلترهای دارای ظروف شفاف) استفاده کنید این نشانه‌ها به شما اطلاع می‌دهند چه زمانی فیلتر کثیف و آلوده شده است و نیاز به تعویض آن است. همیشه در مورد هر دستگاه تصفیه آب دستورالعمل‌ها را از ابتدا بررسی کنید، تا بدانید که چه زمانی برای تعویض فیلترهای آن پیشنهاد شده است تا بتوانید سر موقع آنها را عوض کنید.

چرا تغییر و تعویض فیلتر تصفیه آب مهم است؟

تعویض فیلتر تصفیه آب می‌تواند عملکرد دستگاه‌ها را مؤثرتر کند و طول عمر دستگاه افزایش پیدا میکند، که در واقع شما از نوشیدن آب سالم و تصفیه شده برای همیشه مطمئن خواهید شد. برای اینکه این کار را راحت‌تر انجام دهید، می‌توانید سراغ خرید برندهایی بروید که امکانات و خدمات خاصی برای این منظور به مشتریان خود ارائه می‌دهند. مینروا فیلتر یکی از همان برندها است که خدمات عالی برای مشتریان خود در مورد زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب ارائه می‌دهد. با خرید دستگاه‌های مینروا فیلتر به باشگاه مشتریان آن اضافه می‌شوید که از مزایای آن این است که زمان تعویض فیلتر و همچنین خرید فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی از طرف مینروا به شما یادآوری می‌شود که دیگر نگرانی بابت عقب افتادن این کار نداشته باشید.

اگر می‌خواهید همیشه در خانه خود آب تصفیه شده و سالم داشته باشید، باید مرتب فیلترها را تعویض کنید. در غیر این صورت، میزان دبی آب تولید شده از سیستم فیلتر آب کاهش می‌یابد و در نتیجه سیستم ضعیف کار می‌کند (یا سیستم اصلاً کار نمی‌کند).

خرید دستگاه و فیلتر تصفیه آب

سرمایه گذاری روی خرید بهترین دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، می‌تواند سرمایه گذاری بسیار عالی برای اطمینان از مصرف آب سالم باشد. هزینه خرید دستگاه و فیلتر آن در برندها و فروشگاه‌ها می‌تواند متفاوت باشد و شما می‌توانید دستگاه‌هایی باکیفیت و مقرون به صرفه‌ای را در بازار پیدا کنید. برند مینروا فیلتر مجموعه‌ای از دستگاه‌های تصفیه آب با سیستم فیلتراسیون اسمز معکوس را به شما ارائه می‌دهد که در میان بهترین روش‌های تصفیه آب است.

 
صفحه قبل 1 2 3 4 صفحه بعد